Dış Mekan Aydınlatma

Dış Mekan Aydınlatma

Dış mekânlar akşam saatlerinde gün ışığından mahrum olan ortamlardır. Bu sebeple ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Park ve bahçe gibi alanlarda uygulanacak olan aydınlatma sistemlerinin üç amaca hizmet etmesi gerekir. Bunlar güvenlik, estetik ve enerji tasarrufu olacaktır. İyi aydınlatılmış olan bu ortamlarda insanlar kendilerini daha güvenli hissedecektir. Yüksek seviyede ve homojen bir şekilde yapılmış olan aydınlatmalar insanların bu ortamlarda daha çok vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Yalnızca park gibi alanlarda değil, insanların yürüyüş yaptıkları parkurlarda da aydınlatma yapılmalıdır.

Dış mekân aydınlatmada kullanılan pek çok alternatif bulunmaktadır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte projektörler, wallwasher, su geçirmez duylu aydınlatmalar, duvar aplikleri, bahçe aydınlatma sistemleri ve kazıklı bahçe armatürleri gibi pek çok ekipmandan destek alınmaktadır. Dış mekân aydınlatmaları bahçede ve çeşitli alanlarda bir zorunluluk olmuştur. Yeni bir alan elde etmek, çiçeklerin daha estetik görünmesine yardımcı olmak amacı ile kullanılan renkli aydınlatmaların yanı sıra güvenlik endişesi ile kullanılan aydınlatma sistemleri de bulunmaktadır.

Ayrıca bahçede var olan mobilyalar, kullanılan çiçekler gibi pek çok etkene bağlı olarak da dış ortam aydınlatması renkleri farklılık gösterebilir. Renkli çiçeklerin kullanıldığı bir aydınlatma ters etki yaparak soğuk renkler ortamın daha canlı görünmesini sağlayabilir. LED armatürler, spot ışıklar vb farklı seçenekler de aydınlatmaya karar vermede kullanılacak olan ekipmanlardandır. Aplikler özellikle bahçeler için harika olacaktır. Alanı daha geniş gösteren apliklerin yanı sıra mumluklar ve bahçe fenerleri, projektörler, tavan aydınlatmaları, set üstü aydınlatmalar da işinizi görecektir.

Dış Mekan Aydınlatma

Dış Ortam Aydınlatması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bahçe gibi ortamlarda dış ortam aydınlatması yapılırken belli başlı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede zaman ve enerjiden tasarruf etmek mümkündür.
• Enerji tasarrufu olan ürünler tercih edilmelidir.
• IP koruma sınıfı hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
• Kaliteli ancak fiyat olarak bütçeyi yormayan modeller tercih edilmelidir.
• Gerekli ekipmanlar bulundurulmalıdır.
• Bahçenin daha geniş ve ferah görünmesi amacıyla açık rengi olan aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de aydınlatma ekipmanının konumunu belirlemek olacaktır. Aydınlatmaların rengi kadar konuma da önem taşımaktadır. Şayet aydınlatma yanlış konumlandırılır ise bu durumda istenilen görüntü yakalanamayacağı gibi ortam küçük görünebilir. Taşlı yol kenarları, çiçek kenarları ve merdivenlerin uç kısımlarına aydınlatma ekipmanlarının yerleştirilmesi mantıklı olacaktır.

Enerji tasarruflu ürünlerin kullanılması da ekonomik açıdan kar elde etmenize yardımcı olur. Şayet aydınlatma için tercih edilen yer bahçe ise bu durumda ışığın konumlandırılması, ışık rengi, şekli ve kullanılan sisteme dikkat edilmelidir. Uzun vadeli ürünler tercih edilmelidir.

Dış mekân aydınlatma sistemlerinde bu sistemin peyzaja gölge düşürmemesi gerekir. Estetik göz ardı edilemeyeceği gibi aynı zamanda yaşam alanı ve mimariye uygun olan tasarımların da tercih edilmesi gerekir. Klasik villa tarzında yapılarda döküm aydınlatma ürünler şık duracağı gibi modern mimariye uygun olarak da modern aydınlatma ekipmanları tercih edilmelidir. Uzun vadede bakım gerektiren bu ürünlerin düzenli olarak bakımlarını yapmak gerekiyor. Tercih edilecek olan aydınlatma sistemlerinin konumlanması, ışık rengi, peyzaj ile uyumu gibi pek çok faktöre dikkat etmek gerekiyor. Sizler de farklı aydınlatma türlerini dış ortamlarda kullanarak gece görüş açısı yaratabilir ve bahçenizde keyifli zaman geçirebilirsiniz.