İç Mekan Aydınlatma

İç Mekan Aydınlatma

İç mekân için yapılan tasarımlarda aydınlatma en önemli faktör olmaktadır. Detayları iyi düşünülmüş ve bu şekilde tasarlanmış bir iç mekânda ancak istenilen etki yaratılabilir. Düşünülmeden yapılan tasarımların bazılarında ise yine iç mekân aydınlatma kurtarıcı konumda olabilir. Bir mekânın maruz kaldığı gün ışığı elbette ki sınırlı olacaktır. Bazı alanların gündüz dahi karanlık olduğunu görürüz. Ancak gündüz ışık alan ortamlarda akşam saatlerince yapay ışıklar kullanmak gerekmektedir. Doğal ya da yapay olarak kullanılan aydınlatma tercihleri her ne olursa olsun, hedefe uygun şekilde ışığın geliş açısının, ışık miktarının, renginin, konumunun ve kaynağının belirlenmesi gerekir. Doğal aydınlatmaya pek çok ortamda öncelik verilmekle birlikte yardımcı ekipmanlardan da destek almak önemlidir.

lineer-aydinlatma

Geçmişte iç mekânın tasarımına uygun olarak avizeler kullanılmaktaydı. Birbirinden farklı şekilde klasik ya da spor olarak tasarlanmış olan avizeler özellikle salon aydınlatmasında göze çarpıyordu. Ancak bu gün teknolojinin gelişimi ile birlikte aydınlatmada armatürler, led aplikler, led panel armatürler tercih ediliyor. Mekânın mod ve algısını etkileyen en önemli unsur olan aydınlatma tercihleri yapılırken mekan skalası, hacim, mobilya seçimi vb. pek çok faktör etkili oluyor.

Misafirlerimiz ya da ailemiz ile en fazla vakti harcadığımız salon aydınlatma seçimine değinmeden olmaz elbette. Yanlış aydınlatma tercihi göz hastalıkları ve baş ağrısı gibi sorunlara sebebiyet vereceği gibi, ışık renginin ve miktarının doğru ayarlanmaması agresif tavırlara da sebep olabilmektedir. Salona yakışır aydınlık ve albenili aydınlatmalar tercih edilirken sağlık ve dekorasyon ile uyumluluk gibi faktörlere de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle gün ışığını fazla almayan bir salona sahipseniz bu farkı aydınlatma ekipmanları ile kolayca kapatabilirsiniz. Ayrıca çerçeve kenarları, spor lambalar, duvar aplikleri, dolap içi aydınlatma gibi yardımcı ekipmanlar ile ortamı daha aydınlık hale getirebilirsiniz.

İç mekân aydınlatma dendiğinde akla nedense en son banyo geliyor. Ancak aydınlatma sistemleri evin her alanında yer almalıdır. Banyo dekorasyonunu ön plana çıkaran bir aydınlatma sistemi, tavan ve nişlere yerleştirildiğinde yeterli ışık almanıza da yardımcı olacaktır. Banyo aydınlatması tercih edilirken en çok dikkat edilmesi gereken konu ise neme dayanıklılık olacaktır. Banyolar genelde gün ışığı almayan, çok sık havalandırılmayan ve nemli ortamlardır. Ayrıca çoğunlukla binaların iç boşluklarına bakarlar ve havalandırma seçenekleri oldukça azdır. Neme dayanımı olan, kapalı ve dayanımlı olması sebebi ile banyolarda led aydınlatma tercih edilmektedir. Gün ışığı almayan karanlık banyolar için de aplikler kullanılmkatadır.

Ayrıca evlerde koridor ya da hol olarak adlandırılan alanlar da bulunmaktadır. Koridorlar değerlendirebilecek kadar geniş bir alan barındırmaktadır. Çerçeve ve tablo gibi detaylar eklemeniz ile birlikte farklı tasarımlar elde edebilmek için de aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Duvarlar için spot modeller kullanabileceğiniz gibi koridor için imal edilen armatürlere de göz atabilirsiniz. Klasik, spor ya da soft bir görünüm elde edebilmek için armatürler biçilmiş kaftandır. Duvar renkleri ile bu sayede bir kontrast elde edilebilmektedir.

Bu alanların yanı sıra aydınlatmanın gerekli olduğu iç mekânlardan bir tanesi de merdivenlerdir. Güvenlik açısından merdiven aydınlatma konusuna önem verilmelidir. Karanlık noktalar ve gölgeler merdiveni kullanan kişiler açısından risk faktörü olabilir. Bu sebeple aydınlatma öncesinde belirli hesaplamalar ve proje yapılmalıdır. Merdiven ve merdiven boşluklarında kullanılması açısından 100 amper gibi bir değer yeterli görünmektedir. Hareket, varlık ya da ses dedektörleri de bu amaca hizmet etmektedir. Aydınlatma için armatürlerden yardım alınabilir. İyi bir plan yapılırsa az sayıda armatür ile geniş alanlarda aydınlatma sağlanabilir.

Ev gibi yaşam alanlarında aydınlatma sabit ve seyyar olarak da yapılabilir. Aydınlatmalar ile salon, oturma odası gibi alanlar daha aydınlık hale getirilebilir. Ayrıca ışık seçimi yapılırken doğal tonlar yakalanmalıdır. Doğru aydınlatmalar ile istenilen algı yaratılabilir. Günümüzde gelişen teknolojiler ile birlikte çeşitli ışık oyunları yapılabilmektedir. Bu sayede ortamda farklı bir ambiyans yaratıldığı gibi aynı zamanda iç mekanlar daha ferah ve daha geniş hale gelebilmektedir. Işığın az olduğu noktalarda aydınlatma çözümleri ile boğucu ve basık bir etkiden de kurtulmak mümkündür. Yaşam alanlarınız aydınlatmalar sayesinde daha huzurlu ve ferah ortamlara dönüşecek ve yuva olacaktır.