Ofis Aydınlatması

Ofis Işıklandırmalarının Önemi Hakkında Birtakım Gerçekler

İşverenlerin ve patronların iş verimliliğini arttırması için en fazla dikkat ettiği noktalardan biri de kesinlikle ofis aydınlatma sistemleridir. Buna nedenini kısaca özetlemek gerekirse insanların beyin kapasiteleri ve odaklanma uzunluğu göze giren ışık miktarı ile oldukça doğru orantılıdır. Göze giren ışık miktarı azaldığı zaman insanlarda belirli hormon salınımları uyarılıp yorgunluk hissi oluşmaktadır. Bu yorgunluk hissinin üstesinden gelmek için mutlaka göze giren ışık miktarını doğru bir şekilde ayarlanıp beyne çalışabilirsin sinyali vermektir. Ofis sahiplerinin çalışma gücünü arttırmak için profesyonel destek alarak ofis aydınlatmaları yapmaları bu nedenle oldukça önemlidir. Ofis aydınlatmaları için belli başlı bir takım seçenekler bulunmaktadır.

ofis-aydinlatmasi

Gün Işığının Aydınlatmadaki Önemi

Aydınlatma için kullanılan enerji mutlaka bir ücret mukabilinde olduğu için işverenler genel olarak tasarruflu ürünleri tercih etme eğilimi gösterirler. Bundan dolayı günışığından çoğunlukla faydalanma yönünde ilerleyen ofis sahipleri gün ışığının olmadı uzun gecelerde ise oldukça tasarruflu ışıklandırmaları ofiste tercih etmektedirler. Lineer armatürler bu noktada devreye giren en önemli ofis aydınlatma elemanlarıdır. Ofis aydınlatılmasında çoğu zaman bu aydınlatma araçlarının kullanılmasının temel sebebi tasarruflu bir şekilde doğal ışık üretebilmesidir. Çevre dostu olan bu armatürler sayesinde ofisinizi yeterli miktarda ışıklandırarak sağlıklı ve tasarruflu bir şekilde ışık kaynağı sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem çevre dostu adımlar atmış olup hem de tasarruflu davranarak geleceğinizi daha iyi şekillendirme yolunda adımlar atmış olursunuz.

Ofis Aydınlatmaları için İdeal Ölçekler

İşyerlerinde aydınlatma yapılırken ışık cihazlarının ölçekleri ideal ölçekte olmalıdır. İnsan sağlığı açısından en ideal derecede ayarlanması gereken ışıklandırmalar aynı zamanda tasarruf da sağlama yönünde faydalı olurlar. Oldukça tasarruflu cihazlar olan lineer armatürler doğal ışık kaynağı gibi Görev görerek en uygun ölçekte göz sağlığı için en yararlı olan ışık dalga boylarında ışıklar üretip ortamın aydınlatılması için çalışırlar. Bu sayede ofisinizde tasarruflu bir şekilde bu armatürleri kullanarak aydınlatılmasına ihtiyacınızı kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca ofisiniz için oldukça estetik bir görüntü sunan bu aydınlatma araçları sayesinde ofisinize daha da şık bir hale getirebilirsiniz.

Ofisinizin Büyüklüğüne Göre Tercih Edebileceğiniz Aydınlatma Araçları

Aydınlatma yapılırken bir bölgenin büyüklüğü o bölgenin aydınlatılması için gereken cihaz sayısını etkileyen en önemli bilgidir. Bir alanın büyüklüğüne göre aydınlatılmalı yapılmış olması o alandaki çalışan kişiler için en sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarma yönünde atılmış en büyük adımdır. Özellikle ofis gibi çalışma alanlarında masa başında çalışan çalışanların verimini en üst düzeye çıkarmaya yarayan aydınlatma türleri ofisin büyüklüğüne göre ayarlanıp dalga boyda kişinin sağlığını ve dikkatine rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde işyerinizde oldukça yüksek düzeyde verim alarak işçilerin izin görevini yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Göz sağlığı için faydalı olan ışıklandırma türleri üreten armatürler sayesinde ofisinize kolay bir şekilde aydınlatabilir misiniz?

Ofiste Spot Işıkları

İşyerlerinde sıklıkla kullanılan aydınlatma armatürlerinden biride spot ışıkları olarak bilinir. Ray spot armatürleri 360 derece dönebilme becerisine sahip olmaları nedeniyle en fazla tercih edilen spot ışığı armatürleri arasında yer alır. Bu armatürler ofiste vurgulanmak istenen yerleri ön plana çıkarmak için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca bu armatürler sahip oldukları estetik görüntüleri neticesinde ofisinize oldukça şık bir görüntü de katacaktır. Bu sayede sahip olduğunuz ofisinizin hem verimini arttırabilir hem de estetik görüntüsünü ışıklandırma yardımı ile sağlayabilirsiniz. Işıklandırmaların rengi de dilediğiniz tarzda seçilebilir ve dilediğiniz ölçekte işyerinizi aydınlatma da kullanabilirsiniz.

Ofisin Sıcaklığı ve Aydınlatma Arasındaki İlişki

Aydınlatma yapılırken armatürlerin konumu insan sağlığını etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır. Işık ve aydınlatma cihazlarının insan gözüne gelmeyecek şekilde uygun ölçüde ayarlanması insanların göz sağlığını etkileyen en önemli etmenler arasında yer alır. Aynı zamanda ışıklandırmada kullanan armatürlerin doğal ışık yaymasına dikkat edilmelidir. Bunun nedeni çevre dostu olmayan ürünlerin çok fazla ısı yayarak ortamın ısı dengesini bozmaya yönelik etkileri olmasıdır. Bunun önüne geçmek için doğal ışık üretip yayan aynı zamanda tasarruflu cihazlar kullanmaktır. Bu sayede kolay bir şekilde hem tasarruflu hem de çevre dostu olan ürünleri tercih edebilir ofisinize oldukça şık ve estetik görüntü sunarak çalışanlarınızın verimini en etkili şekilde arttırıp çalışmalarınızdan aldığınız pozitif geri dönüşleri kat ve kat arttırabilirsiniz.