Mağaza Aydınlatması

Mağaza Aydınlatması Nasıl Olmalı ?

Yeni açtığınız mağazanızdan belirli ürünleri vurgulamak veya ortamın ambiyansını güzelleştirmek için farklı yollar arıyorsanız başvurmanız gereken ilk yol muhakkak ki aydınlatma olacaktır. Aydınlatma bir ortamın havasını değiştiren en önemli etmenlerden biridir. Aydınlatma sayesinde ortamın genel havasını değiştirebilir dekorasyon olarak kullanabilir ve vurgulamak istediğiniz ürünlerin üzerine belirli renklerde ışıklar yansıtarak o ürünleri dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Eğer mağazanızda indirim günleri bulunuyorsa indirim olan ürünlerin üzerine ray spot adı verilen ışıklandırmaları mağazanıza yerleştirerek bu ürünlerin üzerine yansıtıp kolay bir şekilde dikkatleri indirimli ürünlerin üzerine çekebilirsiniz. Bu sayede mağazanızda olay bir şekilde illüzyon yaratıp dikkat çekmek istediğiniz noktaya oldukça kolay bir şekilde vurgu yapabilirsiniz.

magaza-aydinlatma

Mağaza Işıklandırmaları ve Ray Spot

Mağazaların dekoratif açıdan ışıklandırmaları da müşterinin ilgisini çeken ve estetik bir görüntü sunan en önemli noktalardan biridir. Bu ışıklandırmalar sayesinde kolay bir şekilde bireylerin dikkatini çekebilir ve mağazanızda daha fazla müşteri ağırlayabilirsiniz. Yapacağınız dekoratif amaçlı ışıklandırmalar sayesinde alışveriş keyfini de kat ve kat arttırabilirsiniz. Bu sayede mağazanıza ihtiyaçları için alışveriş yapmaya gelen bireyler mağazanızda ki dekorasyon sayesinde alışveriş yaparken kendilerini estetik açıdan daha üst bir seviyede görüp daha konforlu ve rahat bir şekilde ihtiyaçlarını giderebileceklerdir. Sadece dekoratif amaçlı değil mağazanızda belirli ürünlere vurgu yapmak için de spot ışıklarını kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mağaza Aydınlatma ve Genel Ambiyans

Mağazaların ilk girişinde kişilerin dikkatini en çok çeken ışıklandırma türlerinden biri de ortamın genel havasına hakim olan genel ışıklandırma türleridir. Bu ışıklandırma türlerinin ışık ölçekleri gözü rahatsız edip etmemesi ve dalga boyunun rengi bireyleri üzerinde en fazla etki bırakan detaylardan biridir. Gözü yormayan fakat ortamın dekorasyonunu ve ürünlerin ayrıntılarını güzel bir şekilde inceleyebileceğiniz türde ayarlanmış olan ışık ölçeği sayesinde genel ortam oldukça şık bir şekilde ışıklandırılabilir. Bu ışıklandırmaların hakim olduğu mağazada detayları vurgulamak için spot ışıkları kullanılabilir. Ray spot ışıklandırmaları sayesinde vurgulamak istediğiniz noktayı oldukça kolay bir şekilde vurgulayabilirsiniz.

Mağazada Görev Aydınlatmaları Ne Anlama Gelmektedir?

Mağazalarda kimi zaman güvenlik amaçlı kimi zaman ise hassas yerleri iyi aydınlatmak oldukça önem taşımaktadır. Örneğin ödeme noktalarının iyi bir şekilde aydınlatılması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Giyinmek kabinlerinin de iyi ışıklandırılması ürünlerin seçimi ve müşterinin sağlıklı bir şekilde alışveriş yapabilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle mağazanın belirli noktalarını güzel bir şekilde aydınlatmak görev aydınlatması olarak adlandırılır mağaza içerisinde olmazsa olmaz detaylardan biri olarak yer alır. Bunun dışında özellikle vurgulamak istenen ürünleri kolay bir şekilde vurgulamaya yarayan ray spot ışıklandırmaları aynı zamanda 360 derece dönebilen bir yapıya sahip olup istenilen yönde çevrilerek istenilen ürünün vurgulanmasını sağlayabilir.

Mağaza Aydınlatmaları ve Dekorasyon Arasındaki İlişki

Aydınlatma araçları mağazalarda çoğunlukla dekorasyon amaçlı da kullanılabilir. Dekorasyon amaçlı kullanılabilen bu ürünleri mağazanıza uyumlu bir olarak seçip kolay bir şekilde mağazanızı sergileyebilirsiniz. Mağazanızı göze çarpacak şekilde süslemeye yarayan bu ışıklandırmalar sayesinde dikkat çekmesini istediğiniz mağazanızı estetik algılara vurgu yaparak kolay bir şekilde hem aydınlatabilir hem de süsleyebilirsiniz. Süslemede kullanılan ışıklandırmaların şekli ve ışıklarının rengi süslemede kullanılan detaylar arasında yer alır. Işıklandırmaların rengi mağazanın ambiyansını uygun olarak seçilmeli ve mağazanızın türüne göre tercih yapılmalıdır. Işıklandırmaları özellikle aydınlatma ölçeği de estetik açıdan önemli olan noktalar arasında yer alır. Çünkü gözü rahatsız eden ışıklandırmalar estetik olmaktan çıkar ve kişiye rahatsızlık hissi verebilir.

Mağaza Aydınlatılmasında Kullanılan Kategoriler

Mağazaların tasarımı ve ışıklandırılması alışverişin rahatlığını ve verimini belirleyen en önemli noktalardır. Mağazalarda rahat bir atmosferde alışveriş yapmak kişilere terapi gibi geleceği için mağazanızın tasarımını ve şıklığını güzel bir şekilde karşı tarafa yansıtmanız daha fazla müşterinin mağazanızı ziyaret etmesini sağlayacaktır. Mağazanızda yaptığınız ışıklandırmalar ve aydınlatmalar özellikle müşterilerin en fazla dikkatini çeken detaylardır. Mağaza aydınlatması mağazanızın çok daha fazla göze çarpmasını sağlayacak ve müşterilerinize çok daha konforlu bir alışveriş yapma alanı yaratacaktır. Bunların dışında vurgulamak istediğiniz belirli ürünleri de ışıklandırmalar sayesinde kolay bir şekilde vurgulayabilirsiniz. Spot ışıkları sayesinde yapabileceğiniz bu vurgular neticesinde göze çarpmasını istediğiniz ürünü kolay bir şekilde ön plana çıkarabilirsiniz. Bütün bunların yanında gözü rahatsız etmeyecek bir ölçekte ışıklandırma ayarlarının yapılması da konfor açısından oldukça önemlidir.